Jesen za upravljačem


Na spomen jeseni mnogi će vjerojatno pomisliti na prekrasnu prirodu, raznobojno lišće koje pada sa stabala ili pak na kristalno čiste dane i ugodno vrijeme. Prometna policija, dežurne službe i zaposlenici HAK-a vjerojatno će prije pomisliti na prometne incidente kojih u ovo doba godine ima najviše
Foto: autoblog
Razlog ovom fenomenu je jednostavan. Nakon vrućeg ljeta nagla jesenska opadanja temperature dođu prebrzo da bi se vozači na njih privikli. Spomenemo li i prebacivanje na jesensko praćenje vremena i 'kraće dane', ispada da se gotovo preko noći ljudi s posla vraćaju po mraku nakon što su se pola godine vraćali po danu. Kiša, mraz, led, magla, temperature oko ili ispod ništice, pa čak u posljednje vrijeme – snijeg, sve to uzrokuje stres za vozača. Stoga vam donosimo par savjeta za to kako se nositi s nepredvidljivim jesenskim vremenom.


Pripremite strugalicu i oboružajte se strpljenjem

Ranojutarnji polasci obično znače da će vam staklene površine automobila, ako vozilo ostavljate vani, biti prekrivene ledom. Oprezno sastružite led strugalicom, nikako brisačima i tekućinom za čišćenje ili vrućom vodom. Prije no što krenete osigurajte si dobru vidljivost u svim smjerovima. Osim što je kažnjivo, vožnja u automobilu zamagljenih ili zaleđenih stakala iznimno je opasna.

Foto: motorauthority
Na spomen jeseni mnogi će vjerojatno pomisliti na prekrasnu prirodu, raznobojno lišće koje pada sa stabala ili pak na kristalno čiste dane i ugodno vrijeme


Mostovi ubojice

Obratite pozornost na područja gdje prometnica prolazi neposredno blizu ili iznad vode. Posebno su opasni mostovi jer se pri nižim temperaturama vrlo lako zalede. Također uzmite u obzir to da temperatura asfalta sa sunčane i strane u hladovini nije ista. Predio koji je savršeno čist na suncu može biti zaleđen na mjestima gdje sunca nema, stoga kontrolirajte brzinu, nježno kočite i oprezno rukujte svojim vozilom bez naglih kretnji.

Kiša

Najgore su kiše nakon duljih sušnih razdoblja u bilo koje doba godine budući da s ceste speru ostatke prljavštine, prašine i ulja te prometnicu pretvore u automobilsko klizalište. U jesen je ova pojava još gora jer inače tek vlažno klizište zbog niskih temperatura može postati zaleđeno klizište. Obilne kiše i velika brzina pak mogu dovesti do pojave aquaplaninga ili, kako se to kaže na našem jeziku – vodenog klina. Riječ je o pojavi gdje profil kotača jednostavno ne može raščistiti količinu vode koja se pred njim nalazi, najčešće prilikom žestokih pljuskova. Vodeni klin pojavljuje se tek na nekoliko sekundi tijekom kojih vozač nema nikakvu kontrolu nad vozilom. Za vrijeme kiše obavezno usporite vožnju, te nastojite ne reagirati naglim pokretima na upravljaču, kočnici i gasu.

Foto: jalopnik
Ranojutarnji polasci obično znače da će vam staklene površine automobila biti prekrivene ledom


Magla

Uvjerljivo najveća jesenska opasnost. Magla drastično smanjuje preglednost i remeti procjenu udaljenosti, pa joj valja pristupati s iznimno mnogo opreza. Bez obzira na to je li riječ tek o izoliranom maglovitom predjelu ili nepreglednoj maglovitoj masi, uvijek smanjite brzinu. Kad je riječ o sudaru za vrijeme magle, gotovo je uvijek riječ o jednom vozilu koje brzinu vožnje nije prilagodilo uvjetima na cesti te je pogodilo vozilo ispred sebe. Kad ulazite u maglu, uvijek očekujte mogući lančani sudar ispred sebe. Osim što je iznimno bitno vidjeti ostale sudionike u prometu, jednako je bitno da vas drugi vide. Stoga, obavezno upalite prednje i stražnje maglenke, a u slučaju drastično smanjene vidljivosti, ni sva četiri pokazivača smjera neće biti naodmet.

Foto: autobloggreen
Nakupljanje lišća može zamaskirati oštećenja na cesti


Lišće

Zvuči bezazleno, a i jako je zabavno projuriti kroz hrpu otpalog lišća, no to isto lišće može biti iznimno opasno zbog više razloga. Naglo skretanje i kočenje, posebice na mokrom lišću izazvat će klizanje i gubitak kontrole nad vozilom. Također, nakupljanje lišća može zamaskirati oštećenja na cesti koja mogu uzrokovati teška oštećenja na automobilu ako na njih naletite punom brzinom.

Ne zaboravite, kad je jesenska vožnja u pitanju, vrijedi ona stara: polako i oprezno.

18.10.2007. u 12:47   |   Prijavi nepoćudni blog   |   Dodaj komentar

Trenutno nema niti jednog komentara

Dodaj komentar