Blogovi...
... virtualni dnevnik i moćni komunikator.
Blogove neki nazivaju počecima personaliziranog novinarstva. Na blogovima ćete pronaći informaciju, no ona je upitne vrijednosti i točnosti. Tekstovi na blogovima nisu provjereni. Unatoč svemu navedenom, dio zapadnih medija prepoznao je u blogovima i izvjesnu konkurenciju i opasnost. Neki su mediji poput New York Posta unutar siteova pokrenuli blogove vlastitih kolumnista i novinara.
POVIJEST BLOGA U HRVATSKOJ
Korištenje bloga počinje se širiti u Hrvatskoj pojavom domaćih web stranica 2004. godine.
Prvi hrvatski blog alat bio je MojBlog.hr koji se pojavio u proljeće 2004., a kasnije, početkom svibnja rad počinje i Blog.hr koji je povezan sa e-zineom Minitor te uz medijsku promociju u masovnim medijima postiže veliku popularnost.
Od svibnja 2007. godine u vlasništvu je Nova TV SLOG ili Slavonski Blog koji je mreža alata na lokalnim slavonskim portalima.
Mogućnost vođenja bloga ponudio je servis ISKRICA. Najstariji post koji se sada može pronaći na Iskrici datiran je na 21.3.2003. ., a samo puštanje servisa je koji mjesec ranije, obzirom da sa Iskrica webloga nestaju postovi korisnika koji su u međuvremenu pobrisali profil. Servis se na Iskrici zove weblog, koji se u to vrijeme koristio sinonimno.
Iz dosad poznatih podataka pretpostavlja se da je najstarija stranica ovog sadržaja u Hrvatskoj Dnevnik, postavljen 2001. godine. Video blog ima 4ytvnet, a portal Index.hr je pokrenuo testu fazu bloger.hr alata 20.4.2006. godine. T-Portal je pokrenuo BigBlog kao sastavni dio servisa korisnicima. Portal Križ života ima blogove s vjerskim temama. Početkom 2007. počinje rad i servis Hiperlink.hr.
ŠTO JE BLOG?
Blog je skraćenica od weblog što je Internet Dnevnik. Iako je u svijetu blog na internetu od davnih dana, na hrvatskoj sceni se pojavio tek u proljeće 2004. godine, kada je pokrenut prvi hrvatski blog servis nazvan MojBlog.hr.
Kasnije, početkom svibnja nastaje i Blog.hr. Kako je broj blogova u Hrvatskoj sve više rastao, svoju priliku je vidio Bloger.hr s nekim novim mogućnostima.
Napraviti vlastiti blog i održavati ga može svatko tko ima računalo i pristup Internetu. Ne morate ništa znati o programiranju i web dizajniranju, samo trebate imati malo viška vremena i volje. Na svome blogu možete pisati o čemu god želite, o sportu, kulturi, računalima, možete napisati neko svoje mišljenje ili doživljaje s nekog putovanja, što ste danas radili i još mnogo toga.
Blog je u Hrvatskoj sve popularniji i popularniji kao i u ostatku svijeta. Tome može zahvaliti pad interesa za masovne medije kao što su televizija, radio, novine.
ZARADA NA BLOGU
Optiminizacija web stranica za pretražvače znači dizajnirati web stranicu tako da je pretraživači mogu lako pronaći i uključit u rezultate pretraga. A to znači i automatsko povećanje broja posjetitelja. Cilj opimizacije jest postići najveću moguću poziciju u rezultatima pretrage.
OSNOVNE OPTIMIZACIJSKE TEHNIKE
1. Naslov stranice je važan
Stavite najvažnije ključne riječi u naslov, i odaberite "rezervni naslov" za svaku pod-stranicu. Isti naslov za sve pod-stranice. Ograničite naslov vaše stranice na najviše osamdeset znakova. Što je naslov kraći, to je svaka riječ u naslovu važnija i vrjednija pretraživaču.
2. Meta-tagovi: Ključne riječi i opis
Ova dva popularna meta-taga nekad su bila najučinkovitije tehnike u optimizaciji za pretraživače, sve dok ih nisu počeli zloporabiti razno razni spameri. Unatoč tome oni još uvijek imaju neku vrijednost, osobito meta-tag opis (description). Meta-tag opis neki pretraživači koriste uz prikaz rezultata pretrage, a druge za dokučivanje važnosti vaše stranice. Ograničite opis vaše stranice na 200 znakova. Za najbolje rezultate koristite opisne, gramatički točne i značajne rečenice.
3. Sadržaj
Uz dobar naslov, ovo je najvažnija stavka optimizacije koju je potrebno imati ukoliko želite privući više posjetitelja na vaše stranice. Najvažnija stvar kod sadržaja je: nemojte zaboraviti da pišete za posjetitelje, pretraživači su na drugom mjestu. Pišite prirodno i lako razumljivo. Ukoliko pišete samo kako biste poboljšali vašu poziciju na Google-u, posjetitelji će zatvoriti vašu stranicu čim vide da sadrži samo nerazumljive tekstove. Optimizaciju u svrhu privlačenja posjetitelja, a ne za pretraživače.
4. Redovit sadržaj
Redovit sadržaj privlači i posjetitelje i pretraživače, ali ne pod svaku cijenu objaviti svakakav sadržaj. Na primjer, sadržaj kopiran s drugih stranica, ne postiže pri postizanju bolje pozicije, i dovodi do potpunog izbacivanja iz rezultata pretrage.
Pišite originalan, koristan sadržaj zbog kojeg će vas posjetitelji ponovno posjetiti i preporučiti prijateljima. Tako ćete dobivati (ponovljene) posjete, bez obzira na optimizaciju. Dobar sadržaj će također dobiti linkove od ostalih webmastera, a to će vam puno pomoći kod rezultata pretrage. Osvježavajte sadržaj postupno i redovito. Nemojte odjednom staviti veliku količinu teksta na stranicu.
5. Povezujte i budite povezani
Način na koji mnogi pretraživači provjeravaju važnost vaše stranice je popularnost linka, odnosno koliko web stranica ima link prema vama. Kad neka web stranica ima link prema vama, pretraživači to shvaćaju kao glas za vas. U posljednjih nekoliko godina ova tehnika je dosta pomogla pretraživačima da poboljšaju kvalitetu rezultata pretraživanja.
U zadnje vrijeme mnoge web stranice koriste linkove za varanje, pa veliki pretraživači, osobito Google, koriste i razvijaju nove tehnologije za otkrivanje važnosti linka. Prijavljivanje na razne web kataloge (direktorije) je najstariji način za izgradnju reputacije. Najpoznatiji Hrvatski web katalog je www.hr, a tu su i besplatni Dmoz ili Yahoo Directory. Ako imate Blog, možete ga prijaviti na blog kataloge (direktorije). Razmjena linkova s drugim webmasterima je drugi način. Iako je Goole potpuno degradirao razmjenu linkova, Yahoo i MSN je još priznaju, ali s jako malom vrijednosti. Unatoč svemu tome ta tehnika je vrijedna i slobodno je nastavite koristiti, samo pazite da imate uzornog partnera.
BLOGOVI - NOVA SREDSTVA OGLAŠAVANJA
Blogovi postaju nova sila koja će služiti a oglašavanje. Kompanija Ipsos MORI izvršila je istraživanje u 2007. godini, koje je pokazalo da se Internet portalima vjeruje više nego informacijama koje se emitiraju u TV oglašavanju ili putem e-mailova.
(izvor: Poslovni savjetnik; Mirjana Fijolić)
11.09.2008. u 10:34 | Prijavi nepoćudni blog | Dodaj komentar
Bilo mi te interesantnije čitati dok si pisala o trbuščiću ili svom danu provedenom na poslu.
Autor: saschko | 11.09.2008. u 10:47 | opcije
A tko kaže da neću opet?! :-)
Autor: wairua | 11.09.2008. u 10:51 | opcije
Sad mi je pao kamen sa srca;-)
Autor: saschko | 11.09.2008. u 11:16 | opcije
I sad te buba noga jer ti je kamen pao na nogu. :-P ;-)
Autor: wairua | 11.09.2008. u 11:19 | opcije