Gottschalk, klavir, mini opera i nikad ništa ovdje za sve koji vole ozbiljnu glazbu..evo onda sad...(11)
Link Bamboula
Link Tournament Galop
Link Grande Tarantelle
Link Le Bananier
Živopisan lik koji je uživao u nabadanju klavirskih tipkica i skladanju pjesmica.
Louis Moreau Gottschalk rođeni je američanac iz New Orleansa. Ćaća mu je londonski trgovac, židov porijeklom iz sjeverne Njemačke (il kak se već zvao taj dio u to doba), mater bijela kreolka s Kariba. Rođen je 1829 godine.
Već s tri godine počeo je svirati klavir. Odmah se pokazalo kako je mali Lujo nevjerojatno nadaren jer je bio u stanju skinuti svu glazbu koju je čuo. New Orleans je i u to doba bio živahan grad u kojem je bilo glazbe u skoro svakoj birtiji i na svakom malo većem trgu.
Prvi profesionalni nastup imao je već s 10 godina. Slijedeće tri godine često je nastupao, a usput je završio i glazbeno školovanje dostupno u New Orleansu. Bogati roditelji su odlučili malog Luju poslati u Europu na daljnje školovanje.
Pariz
=======
Mali trinaestogodišnjak zaputio se 1842 godine preko velike bare. Eh ali, po mišljenju tadašnjih profesora s Konzervatorija u Parizu, niti jedan američanac nije bio vrijedan prijema jer je tada vladalo mišljenje kako su došljaci s novog kontinenta sposobni jedino za mehaničare, a nikako za finoće poput ubadanja po klaviru.
Odbijenica nije pokolebala malog Luju, pa si je pronašao privatne učitelje.i prionuo poslu. Tada je poslao pismo majci u kojem je napisao kako namjerava postati financijski neovisan u roku od dvije godine.
Rečeno-učinjeno. U roku od dvije godine počeo je svirati po Parizu. Bio je tako dobar da su se za njega zainteresirale veličine poput Frederica Chopina i Hectora Berlioza. Obojica su ga smatrali velikim talentom i prorekli su mu veliku karijeru.
Službeni samostalni koncertni debut imao je 1849 godine u Parizu. U dobi od 19 godina bio je virtuozan pijanist. Ubrzo se proslavio u cijeloj zapadnoj Europi. U to doba je počeo i skladati kompozicije za klavir.
Uskoro mu je Europa dosadila. Nije mu se sviđao odnos prema poznatim i uspješnim glazbenicima. Smatrao je da su tadašnje glazbene zvijezde postale umišljene, te kako takav odnos šteti umjetnosti.
Povratak preko bare
=================
Godine 1854. vraća se u Ameriku. Doma ga baš nisu srdačno dočekali. Većina tadašnjih glazbenih kritičara jedinom "pravom glazbom" smatrali su njemačke kompozitore prošlih stoljeća (Beethoven, Haydn, Mozart), a Lujo je perferirao svoje skladbe, te tadašnje moderne kompozitore (Chopin, Liszt, ...). Istina, nije prezirao ni stare kompozitore, dapače i njihova djela je vrhunski izvodio, ali ih je smatrao zastarjelima.
Opet je prionuo poslu pa je za nekoliko godina napornog rada postao jedan od glavnih i nezaobilaznih likova u glazbenom životu tadašnje amerike. Zabilježeno je kako je znao održati i više od 150 koncerata godišnje po cijeloj americi, što je u doba ondašnjeg primitivnog transporta i komunikacije bilo nevjerojatno.
Južna Amerika
===============
Sve je išlo lijepo i krasno dok 1865. godine nije hitno odjurio na višegodišnju turneju po južnoj americi. Povod je bio skandal u koji je bila umješana učenica jedne škole. Navodno je bliža rodbina dotične učenice bila ljuta jer je mala pronašla dečka starijeg nego njen ćaća, a vjerojatno nije puno pomoglo ni to što je cura bila maloljetna.
Sve u svemu, Lujo je navrat-nanos krenuo na veliku turneju koja se pokazala kao super uspješna. Obišao je Chile, Uruguay, Peru, Argentinu i onda nakon četiri godine došao u Rio de Janeiro.
Na posljednjem koncertu (Rio, 24.11.1869. ), izveo je svoju skladbu "Muerte!" i nakon toga kolabirao na pozornici. Uzrok je bila iscrpljenost zbog malarije. Umro je tri tjedna kasnije (18.12.1869) od posljedica predoziranja kininom..
Imao je 40 godina.
Iza njega je ostalo oko 350 djela, većinom za klavir.
Mini opera
===============
Link Escenas Campestres. Opera od 13 minuta - sve komplet, uvertira, sredina gdje nerazumljivo pjevaju i veliko finale.
Link Creole Eyes
Link Souvenir de Porto Rico
Link Souvenir de la Havane
Link The Dying Poet
Link Pasquinade
Link Manchega
Link Danse Ossianique
Link Simfonija: 'A Night In The Tropics'
Link Simfonija: "à Montevideo"
09.09.2012. u 3:15 | Editirano: 09.09.2012. u 3:59 | Prijavi nepoćudni blog | Dodaj komentar