U profilima često napisan - "Živim sa stilom"
Vjerojatno je strahovito tih "života sa stilom"
Što bi se sve moglo nabrojati u ovom trenutku nisam raspoložen za nabrajanja, ali jedan od stilova me malo zaintegrirao
Koliko je kome zanimljiv neka svatko ocjeni po svojim potrebama, željama, mogučnostima itd
Ne smiješe se previše, nikad ne govore preglasno i promatraju svijet na filozofski način. Koja je tajna neodoljivog francuskog stila života
Prošlog je mjeseca Netflix objavio treću sezonu serije Emily u Parizu i ponovo izazvao lavinu komentara na društvenim mrežama. I dok je jedni obožavaju, a drugi kritiziraju, ono što joj nitko ne može poreći je da francuski stil života prikazuje magično. Opuštena atmosfera prožeta zvukom šansone, uživanje u odličnoj hrani i vrhunskim vinima, pronalaženje zadovoljstva u malim razgovorima… Sve su to stvari koje karakteriziraju zemlju ljubavi i slavnih umjetnika, koju je svatko barem jednom u životu poželio posjetiti. No što je to što ležerne Francuze čini tako posebnima? Često se kaže za ovaj narod da živi u „être” (biti) umjesto u „faire” (činiti) ili „avoir” (imati), da im se život ne vrti oko posla, novca ili posjedovanja najskupljih stvari. Složit ćemo se svi da je francuski stil života uistinu poseban, a poznata lokalna blogerica Leonce Chenal donosi nekoliko zanimljivih savjeta koje lako možete uklopiti i u vaš svakodnevni život ako ste zaljubljenik u ovu prekrasnu zemlju i njihovu kulturu!
BUDITE „FLÂNEUR” I PROMATRAJTE SVIJET OKO SEBE
„Flâner” koji bi se gotovo mogao prevesti kao „šetati” ili „ležati”, koncept je toliko francuski da riječ nema pravi engleski ekvivalent. Flâneur je netko tko, prisutan u sadašnjosti, luta gradom bez cilja te promatra svijet na filozofski način. Ovaj izraz upotrijebio je francuski prozni pjesnik iz 19. stoljeća, Charles Baudelaire, kako bi identificirao čovjeka koji živi modernim načinom života.
U ovom trenutku, u društvu koje karakterizira progres i kapitalizam, flaneur postaje revolucionar koji ne želi sudjelovati i živjeti užurbano, već jednostavno kontemplirati. S brojnim terasama kafića i prekrasnim parkovima, Pariz je idealan grad za sve flanere.
OVLADAJTE UMIJEĆEM DISKRECIJE
Francuzi su vrlo rezervirani: ne smiješe se previše, nikad ne govore preglasno i ne pokazuju previše uzbuđenja ili entuzijazma. Jednostavno ne žele da ih svijet vidi i čuje. Blogerica smatra da bi se mantra francuskog načina života mogla sažeti kao „Pour vivre heureux, vivons cachés”, što u doslovnom prijevodu znači: „Ako želiš živjeti sretno, živi skriveno”.
Prema tome, sreću ćete osjetiti ako živite ponizno i budete skromni čak i kada doživljavate veliki uspjeh. To ne znači da ne možete živjeti svoj život onako kako želite. Ali ne hvalisati se ili dijeliti previše o svom životu znači više poštovati one koji nemaju iste šanse kao vi.
NE PRIČAJTE O NOVCU
Jedina stvar o kojoj Francuzi nevoljko govore je novac. Prema jednom istraživanju kojeg je prije nekoliko godina objavio institut Odoxa, Francuzi imaju paradoksalan pogled na bogatstvo. Doista, 78 posto njih misli da se u njihovom društvu s mrštenjem gleda na bogatstvo — ovo uvjerenje dijele sve kategorije stanovništva, bez obzira na osobnu razinu prihoda.
Također, 67 posto ljudi je izjavilo da im nije lako govoriti ni o visini svoje ušteđevine ni o financijskim ulaganjima, a 52 posto smatra da im je u društvu teško govoriti o svojoj plaći. Zapravo, u Francuskoj je veći tabu govoriti o novcu nego o seksu, kaže Janine Mossuz-Lavau, sociologinja i viša istraživačica na Cevipofu i autorica knjige „L’Argent et nous” (Novac) iz 2007.
UPUSTITE SE U FILOZOFSKE RASPRAVE
Filozofija je igrala značajnu ulogu u francuskoj kulturi od ranog modernog razdoblja. Voltaire, Rousseau, Montesquieu, Diderot… Svi su oni odigrali važnu ulogu u nadahnuću Francuske revolucije 1789. Razotkrili su neučinkovitost monarha i njegove vlade te poticali ljude na borbu protiv elita i financiranja Crkve. Vjerovali su da će širenje znanja potaknuti reformu u svakom aspektu života.
Bilo da se radi o večeri u restoranu ili kavi u kafiću, Francuzi jednostavno više vole raspravljati nego voditi pristojne razgovore o nevažnim stvarima, čak i ako to ponekad može dovesti do velikih kontroverzi. Niti jedno pitanje nije nevažno za raspravu. U Francuskoj debata može pokriti sve: od društvenih, političkih do vjerskih tema.
NORMALNO JE REĆI „NE” JER PRISTAJANJE NA PREVIŠE STVARI MOŽE DOVESTI DO TOGA DA SE OSJEĆATE STRESNO, PREOPTEREĆENO I OGORČENO
Od Francuske revolucije 1789. koja je svrgnula monarhiju pa sve do nedavnog pokreta Žutih prsluka koji je prosvjedovao protiv razlika u bogatstvu i povećanja poreza na gorivo, Francuzi su definitivno narod prosvjeda. A prosvjed uvijek počinje s „ne”. No to ne znači da su Francuzi generalno negativni. „Ne” može biti poziv na raspravu, sudjelovanje i bolje razumijevanje jedni drugih, a ponekad može značiti samo strah od pogreške. Francuzima je definitivno ugodnije reći „ne” nego u drugim zemljama. Umjesto da ugode svima, na taj način određuju granice i prioritete svojih potreba.
UZMITE DUGE PAUZE ZA RUČAK
Pauze za ručak u Francuskoj su sveta stvar. Istraživanje je pokazalo da polovica Francuza provede više od 45 minuta ručajući svaki dan. To je daleko najveći postotak od svih 14 ispitanih zemalja. U intervjuu za novine Le Parisien, sociolog Jean-Pierre Corbeau nazvao je ručak „vrlo važnim ritualom” i „francuskom kulturnom iznimkom koja zadivljuje strance.”
Svaki dan između 12:30 i 14 sati cijela zemlja sjedne za stol! To je nešto što uče od malih nogu, a kako navodi blogerica, „ne grickamo cijeli dan, a pravi ručak znači jesti točno u određeno vrijeme s prijateljima ili kolegama.” Navodi i da Francuzi ručak ne smatraju „trenutkom za dolijevanje goriva”, već jednim od najugodnijih trenutaka u danu koji neće propustiti ni zbog čega.
USVOJITE „LAISSEZ FAIRE” PRISTUP ŽIVOTU
Za Francuze, briga o sebi („prendre soin de soi”) znači usporiti tempo života kako biste uživali u malim stvarima za koje duboko u sebi znate da će vas usrećiti. Francuzi ne troše bogatstva na skupe zdravstvene tretmane, intenzivne sate vježbanja ili najnoviji bestseler zdrave kuharice. Umjesto toga, rade nešto za sebe svaki dan.
To je nešto prirodno ugrađeno u njihovu dnevnu rutinu poput tradicije i rituala koji se prenose s koljena na koljeno. Jednostavno nemojte težiti savršenstvu, prihvatite svoje manje umjesto da ih pokušavate popraviti i cijenite male stvari u životu. Nemojte se bojati provesti vrijeme sami, kako biste bolje upoznali sebe. Sanjajte, planirajte budućnost i razmišljajte o životu.
Link
Link
24.03.2023. u 13:44 | Editirano: 24.03.2023. u 13:51 | Dodaj komentar
Vrlo zanimljivo i poučno! Pretpostavljam jer mi se ne da čitati.
Autor: Ricambi | 24.03.2023. u 15:04 | opcije
;-))))))
Autor: zdrni | 24.03.2023. u 15:39 | opcije
Mnoge bi žene željele da je voyage, voyage himna za Ri cambija ;-))))
Autor: zdrni | 24.03.2023. u 15:49 | opcije
Zaprav treba pusati,živim sa štilom.
Ili od lopate ili živi s motorkom.;)
Autor: pelpetum-mobile | 24.03.2023. u 17:00 | opcije
;-)))))
Super je ovo - Živim sa štilom. ;-))))
Ili Štilovkom, original njemačkom hahahaha
Autor: zdrni | 24.03.2023. u 20:34 | opcije
Pelp svaka ti čast ....;-))))))
( upssss svaka ti dala )
Autor: zdrni | 24.03.2023. u 20:44 | opcije
Svaka ti dala (dozvolila) da joj malo napraviš neku rezidbu... ruža, voćaka, trsa, penjačica, živice, ukrasnih grmova (jer SVE SE MORA OBREZIVATI, malo porezati)
Ako imaju šumice (TO OBAVEZNO)
Ne treba to raditi sa štilom, prije svega sa STILOM
Autor: zdrni | 24.03.2023. u 21:36 | opcije
Za rezidbu nokata na ženskim ručicama (prvenstveno mislim na one dugačke koji se vole grebati) preporučio bih Ri cambia, ali bojim se da bi u svojim naletima bijesa mnoge ostale bez prstiju, samo da više ne tipkaju po društvenim mrežama, posebno bi Iskričarke nastradale.
Autor: zdrni | 24.03.2023. u 21:54 | opcije
Odrezao bi on i jezičine. Ne samo političarkama, nego i onim veleumnim sveznalicama ....
Autor: zdrni | 24.03.2023. u 21:58 | opcije
JA ŽIVIM S VJAGOM
Autor: kjele | 26.03.2023. u 21:13 | opcije
Kad češ živjeti sa vražičkom, a ne s vragom i to je napredak :-)))))
Autor: zdrni | 27.03.2023. u 0:07 | opcije
A živjeti s (uvijek vlažnom)....e to su već teški napori.....
Autor: zdrni | 27.03.2023. u 0:09 | opcije
Živjeti sa s....
.suhom i opet nije dobro
Autor: zdrni | 27.03.2023. u 0:11 | opcije
Nikako nije dobro.......zato se postavlja pitanje - što je to živjeti sa stilom?????
Autor: zdrni | 27.03.2023. u 0:12 | opcije