obožavam kavu,a mrsko mi trčanje
Kava poboljšava trčanje?!
Istraživanja kažu da kofein, dobro doziran, može pozitivno utjecati na trčanje bez negativnih posljedica po zdravlje. Terry Graham, profesor biologije na Guelph University (Ontario, USA), tvrdi da se pravilnim konzumiranjem kave može rezultat u maratonu popraviti čak za 10 minuta. Isto vrijedi za polumaraton i nešto kraće trke, ali s manjim vremenskim poboljšanjem. Profesor Graham je i sam maratonac koji je puno puta nastupio na Bostonskom maratonu, s rezultatima tik ispod 3 sata. Kao biolog postao je vodeći svjetski ekspert upravo na polju uzimanja sredstava koja mogu utjecati na sportsku izvedbu. Prvi poznati slučaj pozitivnog uzimanja kave pred trku desio se na Olimpijskom maratonu u Münchenu 1972. godine, kada je Frank Shorter pobijedio zahvaljujući, između ostalog, i dobro koncipiranom kafenisanju!
Kofein kao doping
Kofein se nalazi na listi zabranjenih sredstava kada je u pitanju doping kontrola, ali u količini koju je nemoguće unijeti u organizam ispijajući kave (trebalo bi u jednom danu popiti 300-tinjak espressa, što se može smatrati nemogućim). Drugim riječima, ukoliko sportaš na doping kontroli padne zbog prekomjerne količine kofeina u organizmu, znači da ga je unio direktnim putem preko šprice u krv (intravenozno). Što će reći da dvije, tri kavice pred trku nemaju praktički nikakve veze sa zvaničnim dopingom. Još dvije stvari svrstavaju kavu daleko ispred pravog dopinga – lako ju je pronaći i cijena joj je apsolutno prihvatljiva. Mnogobrojne studije su dokazale da prisustvo kofeina u organizmu može povećati njegovu izdržljivost za 10-15%. Profesor Graham upozorava da su sva ta kofeinska istraživanja napravljena u laboratorijima, ne u stvarnom životu tj. ne u situacijama pravih trka. Međutim, rezultati su svejedno vrlo impresivni.
08.08.2007. u 9:16 | Prijavi nepoćudni blog | Dodaj komentar
ak je kava slabija, i sladja..poboljsava trcanje...do wc-a...
Autor: amalka385 | 08.08.2007. u 9:18 | opcije
Djelovanje kave poznato je već više od 3.000 godina: počeci su joj vezani uz etiopsko pleme Galla. Naime, ti Etiopljani miješali su plod kave sa životinjskom masti i konzumirali ga kao stimulans prije odlazaka u bitke. Iako se etiopska pokrajina iz koje kava potječe zove Kaffa, ona nije po njoj dobila ime. Iz Etiopije kavu su prenijeli arapski trgovci u Arabiju gdje su ju počeli kultivirati i nazvali uobičajenim nazivom za svako piće – qahwa. Kako im je alkohol bio zabranjen, barem u javnosti, a kava postajala sve popularnija, riječ qahwa postala je sinonim za dragocjeni crni napitak. Putujući svijetom, kava je stigla u Europu 1615. godine putem mletačkih trgovaca. Iz Venecije širi se cijelom Italijom gdje se mnogi, a naročito Rimokatolička Crkva protive njenom korištenju. Vidjevši kako kava odvlači ljude iz crkve, što su i muslimani doživjeli mnogo ranije u Meki, biskupi su se obratili tadašnjem papi Klementu IX. Namjera im je bila da papa zabrani taj đavolji napitak. Međutim, papu je miris kave toliko oduševio da je cijelu šalicu popio naiskap i zaključio kako bi bilo najpametnije da kavu krsti i time zezne Sotonu i biskupe. Time je kava postala kršćansko piće uz papin blagoslov.
'ćeš da ti gatam?
Stigavši u Europu, kava je izgubila mnogo od čarolije istočnjačkih zemalja. Ipak ju je praznovjerje i dalje pratilo. Kavin talog postao je omiljeno sredstvo za gatanje, proricanje budućnosti i varanje lakovjernih i naivnih. Drugi su, pak, bili uvjereni da su u kavi našli panaceju, davno traženi lijek za liječenje svih bolesti. Liječnici su ju propisivali za regulaciju mjesečnog ciklusa u žena, kao lijek protiv anemije, tuberkuloze, reumatizma. Bilo je i onih koji su tvrdili da kupanje u kavi pomaže šlagiranim osobama, padavičarima i onima koji pate od grčeva i bolova u zglobovima. Mnogi su liječnici bili uvjereni da kava utječe na karakter čovjeka. Dok vino, rakija i ostala opojna pića čine čovjeka opakim, nemilosrdnim, osornim i lijenim, topla pića poput kave djeluju na ljude da budu nježni, blagi, dobra srca i darežljivi.
Farmakologija kave
Kofein, kemijske formule C8H10O2N4, glavni je sastojak kave odgovoran za većinu učinaka na organizam. Provedena su mnoga istraživanja na životinjama i ljudima, a studije su pokazale da životinje nakon uživanja kave bolje pamte, lakše podnose stres i lakše se snalaze u novim situacijama. Istraživanja na ljudima su kompliciranija, kako zbog brojnih čimbenika koji utječu na rezultate, tako i zbog kompliciranije građe ljudskog mozga. Usprkos tome pokazalo se da na središnji živčani sustav kofein ima pozitivan učinak u smislu koordinacije kretnji, odgađanja zamora i općenito povećavanja intelektualnih sposobnosti kao i kapaciteta za težak fizički rad.
Gastrointestinalna apsorpija kofeina brza je i potpuna. U cirkulaciji doseže maksimalnu koncentraciju nakon 15 do 45 minuta, s time da prosječno trajanje poluživota iznosi 4-6 sati. Biotransformacija se događa u jetri, a metaboliti bivaju izlučeni najvećim djelom bubrezima.
Kofein djeluje stimulativno i na metabolizam. Oslobađa masne kiseline i omogućava njihovo iskorištavanje prilikom fizičke aktivnosti. Dok se tako mast koristi kao izvor energije, smanjuje se potrošnja ugljikohidrata koji ostaju povišeni u krvi kroz dulje vrijeme, a povišena glukoza u krvi suprimira apetit. Zbog toga se kofein često nalazi i u različitim sredstvima za mršavljenje.
Utjecaj kofeina na srce, krvne žile i krvni tlak je dvojak. Kofein povećava izlučivanje katekolamina koji djeluju vazokonstriktorno i podižu krvni tlak, a svojim drugim djelovanjem, neposrednim utjecajem na mišiće krvnih žila on ih dilatira. Uglavnom prvo djelovanje prevlada, ali taj porast krvnog tlaka je kratkotrajan i dokazano je da dugoročno kofein ne uzrokuje hipertenziju. Negativan učinak može se ispoljiti u obliku ekstrasistola u pojedinih ljudi nakon konzumacije većih količina kofeina.
Ima dokaza da kofein povećava izlučivanje solne kiseline u želucu, ali se to događa i kod uzimanja kave bez kofeina. Iako nema čvrstih dokaza da kofein pogoduje pojavi želučanog ulkusa, ugroženim osobama kava se nikako ne smije preporučiti. Osim navedenoga, postoji i opasnost od akutnog trovanja kavom koje se u većine javlja nakon popijenih 5 do 7 šalica kave. U početku se manifestira kao uznemirenost, uzbuđenje, glavobolja, lupanje srca, drhtanje, mučnina, proljev, pojačano mokrenje te nesanica, a još veće količine mogu dovesti i do smrti zbog klijenuti srca.
Dakle, imajte na umu da kada vam se na najdražoj šalici izliže drška, a brazilska vlada proglasi vaš rođendan za državni praznik, malo ste pretjerali.
>> Osvajački pohod kave
>1000 god. pr. Kr.: Pleme Galla u Etiopiji poznaje stimulativne učinke kave.
1000. pr. Kr.: Arapski trgovci donijeli kavu u Arabiju i počeli je kultivirati.
1453.: Turci donijeli kavu u Carigrad gdje je 1475. otvorena prva kavana. Po turskom zakonu, žena se mogla razvesti ako joj suprug ne bi uspio pribaviti potrebnu dnevnu kvotu kave.
1615.: Kava stiže u Veneciju. 1645. otvorena prva kavana u Italiji.
1675.: Turska opsada Beča. Franz Georg Kolschitzky odaje položaje turske vojske koja biva poražena i bježi ostavljajući za sobom vreće suhog crnog praha koje Kolschitzky traži kao nagradu. Kako je godinama živio u Turskoj znao je što je to, pa je pomoću tih zaliha otvorio prvu kavanu u Beču. Da bi je Bečani pili, dodao joj je čokoladu, med i mlijeko.
1690.: Nizozemci prvi uzgajaju kavu u komercijalne svrhe.
1713.: Nizozemci poklanjaju stabljiku kave Luju XIV. čije sjeme Francuzi nose na Martinique i stvaraju plantažu. 90% današnje kave potječe od te jedne biljčice.
1727.: U Brazilu počela proizvodnja kave.
1773.: Bostonska čajanka – konzumacija kave postaje stvar patriotizma u Americi.
1822.: U Parizu stvoren prototip aparata za espresso.
1905.: Prvi komercijalni aparat za espresso napravljen u Italiji.
1938.: Nescafé instant kava proizvedena u tvornici Nestlé kako bi pomogla Brazilu da se riješi viška kave.
Autor: cimic | 08.08.2007. u 9:23 | opcije
kava ..ne..al cigareta..da..fino dišeš kad trčiš:)
Autor: monia | 08.08.2007. u 9:23 | opcije
cimic zanimljivo
Autor: naosikaja | 08.08.2007. u 9:28 | opcije
....i sve tako dok ne ispijemo svako svoju kahvu.
Autor: cimic | 08.08.2007. u 9:32 | opcije
E, baš fino, ajmo mi na kahfu i poslije toga na srednjiku. Desetak krugova i nije neki napor. Uz društvo je uvijk lakše. Ja baš razmišljam kako je vrijeme da povećam malo količinu fizičkog gibanja.
Autor: leega | 08.08.2007. u 9:32 | opcije
e lega imaš ti pravo i ja razmišljam:)
Autor: naosikaja | 08.08.2007. u 9:33 | opcije
evo i mene uskoro dole pa se vam i ja mogu pridružiti....u društvu je ljepše....:)
Autor: bjondazg | 08.08.2007. u 9:35 | opcije
Et', baš fino, sad možemo o tom razgovarati a kasnije, po potrebi i dogovarati se. Ja sam za a ti?
Autor: leega | 08.08.2007. u 9:36 | opcije
bjonda sinoć je bila ludnica,i plesala i popila za tebe:)))
Autor: naosikaja | 08.08.2007. u 9:36 | opcije
mogu si misliti kajo....mladost ludost.....kao u ona dobra stara vremena....:))
Autor: bjondazg | 08.08.2007. u 9:37 | opcije
Moram priznati bjonda, kazala si to bolje no ja, u društvu je ne samo lakše, već i ljepše, napose ako i ti još dođeš;-)))
Autor: leega | 08.08.2007. u 9:39 | opcije
vidim dogovor je pao:))
Autor: naosikaja | 08.08.2007. u 10:03 | opcije
jel obavezna sportska oprema?
Autor: naosikaja | 08.08.2007. u 10:04 | opcije
Zatražio čovjek kavu u Bošnjačkom kantonu :) , a konobar mu reče da nema kave - već samo kahve. - Pa to je isto, reće ovaj ! - A jel isto da ja tvoju ženu pohvalim ili povalim ?
Autor: tom_vrx | 08.08.2007. u 13:40 | opcije