Tao fizike
Pokušavajući shvatiti misteriju života, čovjek je slijedio mnoge i raznovrsne putove. Među njima su i putovi znanstvenika i mistika, ali i mnogi drugi: putovi pjesnika, djece, klaunova, šamana, da spomenemo samo neke.
U svakidašnjem životu, dakle, vrijedni su i korisni i mehanistički i organski svjetonazor, prvi za znanost i tehnologiju, drugi za uravnotežen i pun duhovni život.
Sličnosti.......njihove su metode potpuno empirijske. Fizičari dolaze do znanja pokusima, mistici meditativnim proniknućem. I jedno i drugo jest promatranje, i na oba se područja promatranja prihvaćaju kao jedini izvor saznanja. Mistik gleda u sebe i istražuje svoju svijest na njenim raznim razinama, što uključuje i tijelo kao fizički izraz uma. Fizičar svoje traganje za suštinskom prirodom stvari otpočinje proučavanjem materijalnog svijeta. On postaje svjestan bitnoga jedinstva svih stvari i događaja. Štoviše, on također spoznaje kako i on sam sa svojom sviješću čini sastavni dio tog jedinstva.
Tako i mistik i fizičar dolaze do istog zaključka; jedan polazeći od unutrašnjeg, a drugi od vanjskoga svijeta.
Druga sličnost.......se njihova promatranja odvijaju u područjima nedostupnim običnim osjetilima. To su područja atomskog i subatomskog svijeta u suvremenoj fizici, a u misticizmu neuobičajena stanja svijesti u kojima se natkriljuje osjetilni svijet.Mistici govore o doživljaju viših dimenzija.......i u suvremenoj fizici, gdje su stvorene četverodimenzionalne "prostornovremenske" formulacije......multidimenzionalna iskustva nadilaze osjetilni svijet i zbog toga ih je gotovo nemoguće izraziti običnim jezikom.
Ova dva pristupa potpuno su različita.......Međutim, oni su i komplementarni.......No, oboje je nužno jer, dopunjujući se uzajamno, vode potpunijem shvaćanju svijeta. Znanost ne treba misticizam i misticizam ne treba znanost; no čovjek treba i jedno i drugo.
Dosad se to u našemu društvu nije postiglo. Naše je držanje još previše yang......previše je racionalno, muško i agresivno......tipičan primjer i sami znanstvenici. Iako njihove teorije vode svjetonazoru koji sliči mističkome, iznenađuje koliko to malo utječe na držanje većine znanstvenika. U misticizmu se znanje ne može odvojiti od određenoga načina života koji postaje oživotvorenje toga znanja. Steći mističko znanje znači podvrgnuti se preobrazbi; moglo bi se čak reći da to znanje jest preobrazba. Znanstveničko znanje, s druge strane, često može ostati apstraktno i teorijsko.Tako se čini da većina današnjih fizičara ne shvaća filozofske, kulturne i duhovne implikacije svojih teorija.......aktivno podržavaju društvo koje se još uvijek zasniva na mehanističkome, razdrobljenom pogledu na svijet.......Da bismo stvorili stanje dinamičke ravnoteže trebat će nam posve drukčija društvena i ekonomska struktura: jedna kulturna revolucija u pravome smislu riječi.
Opstanak cijele naše civilizacije može ovisiti o tome hoćemo li moći iznijeti takvu promjenu. Ovisit će na kraju, o našoj sposobnosti da usvojimo neka od yin shvaćanja istočnjačkoga misticizma; da iskusimo cjelovitost prirode i umjetnost življenja s njom u harmoniji.
Epilog Tao fizike dr.Fritjof Capra
06.09.2007. u 12:53 | Prijavi nepoćudni blog | Dodaj komentar
Suvremena fizika – put sa srcem?
Svaki je put samo put, i nije uvreda, ni sebi ni drugima, ako ga napustiš jer ti tako kaže srce … Svaki put promatraj izbliza i promišljeno. Iskušaj ga koliko god puta misliš da treba. Tad se upitaj, i samo sebe pitaj. … Ima li taj put srca? Ako ga ima, put je dobar; ako ga nema, beskoristan je.
Carlos Castaneda, Učenje Don Juana
Autor: red-rose | 07.09.2007. u 8:07 | opcije