Dokolica je privilegij bogatih i duhom i novcem...Primati Park Avenije, bogati i osamljeni gotovo da s svojim partnerima uopće spontano ne komuniciraju...Riječ je o snobovskom plemenu, latetno uvijek agresivnom sa socijalnom dinamikom čopora...



Za ljubitelje života snobova i sitnih buržuja nekad i sada, neka aspiranti s Bloga pročitaju knjigu "Teorija Dokoličarske klase" T. Veblena i noviju "Primati s Park Avenije" da vide kako žive bogati snobovi, o čemu puk sanjari.."Teorija dokoličarske klase", objavljena 1899. godine je prva i najpoznatija knjiga američkog sociologa Torstena Veblena. Ona pruža uvid u neke neekonomske funkcije bogatstva u društvenom sistemu i pokazuje ulogu potrošnje kao simbola društvenog statusa u otvorenom i pokretljivom tipu društvene strukture. Iako napisana pre više od jednog veka ova knjiga i danas ima veliki značaj za razumevanje, kako savremenih socioloških teorija, tako i savremenog, potrošačkog društva...:)

Igor Mandić: Dokolica je privilegij bogatih i novcem i duhom

Mandić je u svojoj 68. godini jednako brz na jeziku kao i sredinom 80-ih, kad se u silovitom i često namjerno uzaludnom jurišu obrušio na Krležinu duhovnu ostavštinu. Njegovi su izvodi i dalje logični, efektni i jasni. Napisavši tridesetak knjiga Mandić je dobro utvrdio gradivo: uvjeren je da čovjek može biti istinski dokoličar jedino ako se zna osamiti i potonuti u unutarnji život. Ovaj je razgovor i svojevrsna antipropaganda turizma.
Onako ugrubo gledano, što se promijenilo u dokolici prosječnog građanina otkako smo u kapitalizmu?

- To pretpostavlja da sam ja sociolog i da znam što je prosječan građanin, jer se takvim ne smatram. Svakome je očito tko je proživio barem jedno desetljeće u socijalizmu i jedno desetljeće danas da su uvjeti rada bitno različiti, da su i primanja drukčija, a i raspored vremena je bitno drukčiji. To ne govori nužno da je prije bilo bolje. Ili  da je danas u odnosu na ranije lošije. Postavljanje takvih opreka je vrlo jednostavno, privlačno i lako bi nas odvelo u nekakvu političku naivnost.

Na Zapadu, bilo gdje, ljudima je uvijek na prvome mjestu posao. Talijan, Danac ili Nijemac nikad neće uzeti slobodan dan zato da bi nekome otišao na svadbu.

- Sad nas to opet privlačno uvlači u karakterologiju naroda po geografskim područjima, što je vrlo opasna kategorizacija. Tako kažemo da je slavenski mentalitet poseban, da se balkanski, dinarski mentalitet razlikuje od romanskoga, germanskoga, nordijskoga. To ćemo svi prihvatiti, više-manje te razlike poznajemo, priznajemo i uvažavamo. Ali one ne moraju biti istinite. To su površne razlike. Ne poznajemo dovoljno sociologiju tih društava da bismo mogli utvrditi razliku.

Koliko je u nas prodrla svijest o dokolici kao o potrebnoj društvenoj svijesti?

Da se razumijemo, dokolica je luksuz, dokaz viška novca i viška vremena. A danas višak vremena ustvari predstavlja višak novca. Raspored radnoga i slobodnog vremena je takav da oni ovise jedan o drugome, i to tako da je slobodno vrijeme proizvod radnoga.

- Da se razumijemo, dokolica je luksuz, dokaz viška novca i viška vremena. A danas višak vremena ustvari predstavlja višak novca. Raspored radnoga i slobodnog vremena je takav da oni ovise jedan o drugome, i to tako da je slobodno vrijeme proizvod radnoga. Kad nam teče takozvano slobodno vrijeme, mi si utvaramo da smo slobodni. Ali ne. Mi smo samo drukčije zaposleni, podređeni procesu osposobljavanja za ponovan rad.

Dokolica u modernom smislu riječi, dakle ne u antičkom, stoičkom smislu, pokušava se svjesno naturavati ljudima širom svijeta kao produžetak radnog vremena. Mi smo danas zaposleni da se odmaramo. To je jedna vrlo teška forma. Kroz nju čovjek nikako ne može ostati sam sa sobom. Na poslu je s drugima, a u slobodnom vremenu također, jer se mora zabavljati i odmarati kao drugi.

To je vrlo lako uočljivo prema naputcima koje možemo svaki dan pratiti u medijima: trebamo ići na taj i taj dio obale, trebamo raditi to i to, moramo se zabavljati na ovaj ili onaj način. Prema tome, mi smo zaposleni da se odmaramo. To nije dokolica. (JL 2007 Igor Mandić)

KNJIGA PRIMATES OF PARK AVENUE

Antropologinja Wednesday Martin šokirala je New York svojom knjigom "Primati Park Avenije"
u kojoj je bogate supruge uspješnih muškaraca usporedila s primatima iz džungle, doduše
Manhattan i jest džungla...

P.S. "Primati s Park Avenije" sa svojim partnerima ne flertuju, zapravo gotovo da uopće ne komuniciraju. Postoji rodna segregacija, muškarci vrijeme provode na poslu, za to vrijeme žene su po raznim fitness centrima, frizerajima, raznim salonima za uljepšavanje i zatezanje svega i svačega, i kad se konačno nađu skupa, kod kuće, "druže" se tako što sjede metrima udaljeni za golemim, praznim stolom ili svatko provodi vrijeme zabavljen u drugoj sobi...
Makar te žene imaju njegovana i privlačna tijela, umotana u dopadjivu odjeću, među parovima na Upper East Sideu nema puno muško-ženskog erosa. Piše da se muškarci uvijek doimaju "ometeni u nečemu, kao da se dosađuju gledajući taj švedski stol pun prekrasnih žena svuda oko njih, cijelo vrijeme, uvijek dotjeranih.."

03.09.2016. u 10:35   |   Editirano: 03.09.2016. u 10:47   |   Dodaj komentar

Mario, kaj su i penzići dokoličari?...pojasni jer ima i onih sa visokim penzijama...

Autor: darling03   |   03.09.2016. u 10:46   |   opcije


Darling, prema nekim istraživanjima prosječan čovjek jako pati
kada ima slobodnog vremena, jer ga ne zna organizirati i daleko
je sretniji kada radi, jer mu netko drugi organizira i strukturira
život. Zato Igor Mandić poentira kada kaže da je Dokolica privilegij
bogatih materijalno i duhovno..A ovdje kod naših Bloških aspirantica
za Snobove ima još ogromno prostora za duhovno uzdizanje..Kao
da ja sada poput Pamele007 raspravljam kako bi Engleski Lord
uredio kuhinju, ili neki Bankar s 5 Avenije ili s Park Avenue, o tome
naše blogerice raspravljaju, istraživanja pokazuju da se prosječno
raspoloženje osobe ne podiže s dobitkom na lutriji...Vidio sam penziće
koji voze Kross Motocikle i obilaze Hrvatsku, to nisu snobovi, već avanturisti..:))

Autor: Sky_lab   |   03.09.2016. u 10:52   |   opcije


Za prosječnog Snoba dobro bi bilo da ima u stanu, kući neku sliku ili reprodukciju od:

"Gustav Klimt (Beč, 14. srpnja 1862. - Beč, 6. veljače 1918.) je bio najvažniji slikar austrijske secesije s izrazito istančanim simbolističkim stilom. Život Gustava Klimta podudara se sa zlatnim dobom Beča s kraja stoljeća. Bilo je to vrijeme umjetničke obnove i umjetničkog bunta te rađanje modernizma. Nova umjetnost, art nouveau, donosi svoje samosvjesne i dekadentne pravce u slikarstvu i literaturi, kroz koje se provlačila snažna opčinjenost erotikom. Bio je to Freudov Beč, koji je izvana još bio u duhu viktorijanskog morala, ali neobuzdano ponašanje bila je glavna tema dana. Bečka zanesenost erotikom našla je u Klimtu velikog pjesnika. Ni jedan drugi umjetnik nije tako slavio Erosa, a iznad svega žene, kao muze vampa i konačnog ispunjenja svrhe života. Njegovo slikarstvo ispunjeno je naturalističkim prikazima erotskog i težnjom da platna ispuni sjajnim zamršenim dekoracijama. U njegovim najpoznatijim radovima, kao što je Poljubac, osjećaji i dekorativna prekomjernost sjedinjeni su na veličanstveni način...:)))

Autor: Sky_lab   |   03.09.2016. u 10:55   |   opcije


Samo bum ti ukratko odgovorila....nikada mi nije bilo ljepše, svoje dokoličarstvo upražnjujem prema svojim željama i mogučnostima, nikad mi nije dosadno, puna sam života...

Autor: darling03   |   03.09.2016. u 10:57   |   opcije


Darling, Shatzi, jako mi je drago kod tebe, budući da živim
na moru , idem na kupanje, ciaos..:)))

Autor: Sky_lab   |   03.09.2016. u 10:59   |   opcije


ciao, uživaj i pasi komade hihihi

Autor: darling03   |   03.09.2016. u 11:24   |   opcije


Dodaj komentar