DALEKA "OBALA"
na današnji dan, 18.ožujka 1871. osnovana je Pariška komuna!
"Ovaj kratkotrajni eksperiment radikalne samouprave nastao je iz narodnog nezadovoljstva prema francuskoj vladi i označio prvu značajnu pobunu radničke klase protiv buržoaske vlasti u modernoj povijesti. Kombinirajući socijalističke, anarhističke i demokratske ideale, Komuna je ostavila dubok trag u političkoj misli i revolucionarnim pokretima."
https://www.index.hr/vijesti/clanak/prva-komunisticka-drzava-trajala-je-dva
-mjeseca-ugusena-je-u-brutalnom-zlocinu/2652349.aspx?index_ref=naslovnica_v
ijesti_najnovije_d
kad se čovjek prisjeti nekih postignuća dotične, dođe mi da zaplačem danas, stoljećima poslije. jer, nismo dosegli neka tadašnja postignuća.
I danas su neki postulati dotične "države" nedostižni običnom čovjeku, radniku. I danas nam je to "daleka obala" koju bojim se nećemo nikad dosegnuti?
Ali, sanjati možemo uvijek, barem mi neki vječni sanjari života, pravde, istine.
Dođe mi da vas pitam (ko Thompson), znate li što je bilo?
e moj narode, radništvo...topovsko meso, bilo i ostalo, kako u miru tako i u ratu.
evo malo mjuze mog doba, da vas podsjetim na neka vremena kad su ljudi izražavali svoj bunt, svoju misao i borili se za svoje ideale. čak i ginule te "budale". nažalost, danas glupi ameri biraju trumpa...eto što je od njih ostalo.
Link
18.03.2025. u 8:50 | Dodaj komentar
revolucija jede svoju djecu
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 13:20 | opcije
a i kaže se, da ko u mladosti nije bil revolucionar, nema pojma o ničemu, te je kasnije onda lako postati konzervativac
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 13:21 | opcije
a prije komune..za vrijeme franc revolucije, .padale su glave uokolo, pa kad su skužili da su se ipak zaigrali
zvali su si natrag i ministre i učitelje i popove
jer rulja koja se valja ulicama ne može donijeti ništa dobroga, suvisloga..
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 13:24 | opcije
Lado..
Fak ..i revolucija..
I šta ja imam...
od revolucije???
Nisam u hdz..
Nisam u sdp..
Kćer mi radi u kiosku..
Sin fakultet malo bolji
nezaposlen..
Kruha i igara .
i tko to popuši.
Bravo..
Nepobitni listić..
Autor: wasyxde | 18.03.2025. u 17:22 | opcije
Nabijem i vas
i lijeve i desne..
Bitno da škrabate..
A u stvari kmetovi
su za vas gospoda..
Na sliku i priliku..
Hm ..gospodara..
Autor: wasyxde | 18.03.2025. u 17:25 | opcije
bo te Wasy
kaj te je piknulo?
gde si se prepoznal?
odgovarala sam apsolutno općenito i općepoznato @Sari na txt
kaj je tebi?
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 18:55 | opcije
i ono ....nabijanje?
zar tak?
ni 5 ni 6 nego sedam :)))
also dakle svašta :///
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 18:57 | opcije
opće ti ne dolazim na blog
opće kod nikoga ne komentiram
tebe
al ti bi nabijal?
i kaj se tu sada ima škrabati
zbunj
al pa znaš kaj
odi vrit
ak se baš oćeš tak, ničim spomenut
jer ni u primisli
razgovarati
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 19:01 | opcije
i 505 (sa crtom) puta sam već rekla/napisala
ak nema argumentacije da zakaj je ovo moje, a fkt full općenito i općepoznato
krivo
molim opovrgavanje, rgumentima
ne, nego kaaajjj nabijem vas sve
blaaaa
ebote takva spika...
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 19:04 | opcije
a*(rgumentima)
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 19:05 | opcije
uostalom ko je onda tu u komentarima ispal seljak aka kmet?
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 19:09 | opcije
Pariška komuna (ili Francuska komuna) od 18. ožujka do 28. svibnja 1871., je prvi svjetski poznati primjer radničke socijalističke revolucije.
Iako je formalno ona bila obična "Općina Pariz", ipak je zbog svojih kontroverznih proglasa i dekreta postala jedan od najbitnijh povijesnih događaja za sve radikalne i revolucionarne socijalističke pokrete. Sve najprisutnije revolucionarne struje u Pariškoj komuni - anarhizam, marksizam, blankizam i komunalizam su bile socijalističkog porijekla i iako su one inače u međusobnom konfliktu (zbog kojeg se tad već bila raspala Prva internacionala), u Parizu su svi međusobno surađivali i nije bilo bitnih internih sukoba. Zbog toga i danas razni anarhisti i marksisti slave Parišku komunu kao jedan od najvećih i najbitnijih događaja u njihovoj povijesti.
Komunu je omogućio građanski ustanak svih revolucionarnih tendencija u Parizu poslije Francusko-pruskog rata koji je završio francuskim porazom. Rat s Pruskom, kojeg je započeo Napoleon III. (Louis Bonaparte) u srpnju 1870., bio je katastrofalan za Francuze pa je u rujnu sam Pariz bio pod opsadom. Razlika između bogatih i siromašnih u glavnom gradu je porasla zadnjih godina pa su tadašnja nestašica hrane i neprestano prusko bombardiranje bili samo dodatni razlog općeg nezadovoljstva. Radnička klasa se sve više otvarala radikalnim idejama. Postojao je konkretan zahtjev da bi Pariz morao imati svoju samoupravu u vidu nekog izabranog vijeća (gradsko vijeće se na francuskom također zove commune, nešto što je već postojalo u većini francuskih gradova), ali je bilo negirano Parizu jer se vlada bojala stanovništva glavnoga grada kojim se nije moglo vladati. Tom zahtjevu je bila pridružena i jedna manje formulirana želja za jednim pravednijim, ako i ne baš obavezno socijalističkim vođenjem ekonomije koja je bila sažeta u pučkom kriku: "La Sociale!"
U siječnju 1871., kad je opsada trajala već četiri mjeseca, Louis-Adolphe Thiers, koji je uskoro postao izvršni šef, a kasnije predsjednik Treće republike, zatražio je primirje. Jedan od pruskih uvjeta za mir je bila i okupacija Pariza. Usprkos dugotrajnoj i teškoj opsadi, mnogi su Parižani bili snažno uvrijeđeni i posebno bijesni zbog čina koji će Prusima dozvoliti kratku ceremonijalnu okupaciju njihovoga grada.
Žene i djeca pomažu nosti gardijske topove na Montmartre: crtež it tog vremena
U tom su trenutku deseci tisuća Parižana bili članovi jedne građanske milicije poznate kao "Nacionalna garda" što se bila mnogo proširila da bi pomogla u obrani grada. Bataljoni iz najsiromašnijih kvartova su izabrali svoje časnike i posjedovali su mnoge od topova što su bili postavljeni u Parizu i plaćeni javnim supskripcijama. Grad i njegova Nacionalna garda su se odupirali pruskim trupama šest mjeseci. Stanovništvo Pariza je bilo prezirno prema okupaciji - zato su ograničili prusko prisustvo na jedno malo područje grada i nadzirali su te granice.
Počeo se formirati "Centralni komitet" Garde, a Louis-Adolphe Thiers, predsjednik nove, treće francuske republike, postao je svjestan da bi taj organ u trenutno nestabilnoj situaciji mogao postati alternativni centar političke moći. Također, bojao se i toga da bi se radnici mogli naoružati oružjem Nacionalne garde i izazvati Pruse.
Tu su se sad događali razni zbrkani događaji i povijesne knjige o tom kratkom razdoblju do osnivanja Komune nisu baš jasne, ali ono što je jasno je to da je Nacionalna garda, prije nego što su Prusi ušli u Pariz, uz pomoć običnih građana sklonila sve topove (koje su smatrali svojim vlasništvom) daleko od Prusa i čuvala ih je na sigurnom. Jedno od glavnih "topovskih parkirališta" je bilo na vrhu Montmartrea.
Uspon i priroda komune
Prusi su na kratko ušli u Pariz i izašli bez incidenata. Ali, grad je i dalje bio opkoljen dok se povlačilo pitanje ratnih odšteta.
Streljanje generala Lecomtea i Thomasa (fotografska rekonstrukcija)
Dok je Centralni komitet Nacionalne garde zauzimao sve radikalnije stajalište i osvajao sve više autoriteta, vlada nije mogla dozvoliti da isti ima na neodređeno vrijeme na raspolaganju četiristo topova. Zbog toga je Thiers, kao prvi korak, 18. ožujka naredio redovnim trupama da uzmu topove pohranjene na Buttes Montmartreu. No, umjesto da izvrše naredbu vojnici su prijateljevali s Nacionalnom gardom i stanovnicima. Kad im je njihov general Claude Martin Lecomte dao naredbu da pucaju na nenaoružanu gomilu, oni su ga srušili s konja, te strijeljali zajedno s generalom Thomasom - omraženim bivšim komandantom Garde kojeg je ulovila gomila u vanjskim bulevarima.
Još se vojnih jedinica pridružilo pobuni koja se toliko brzo širila da je predsjednik Thiers naredio brzu evakuaciju Pariza od strane svih još poslušnih oružanih snaga, policije i upravitelja i specijalista svih vrsta. I on sam je pobjegao, njima na čelu, prema Versaillesu. Centralni komitet Nacionalne garde je sad ostao jedina efektivna vlada u Parizu; zato je odmah abdicirirao svoj autoritet i pripremio izbore za komunalni Savjet, koji su se održali 26. ožujka.
Komunalni savjet od 92 člana je bio sastavljen od kvalificiranih radnika, raznih stručnjaka (kao što su liječnici i novinari) i velikog broja političkih aktivista raznih struja - od republikanskih reformista, preko raznih vrsta socijalista pa skroz do jakobinaca koji su se nostalgično prisjećali revolucije iz 1789. Karizmatični socijalist Louis Auguste Blanqui je bio izabran za predsjednika Savjeta, ali to se dogodilo u njegovoj odsutnosti. On je, naime, bio uhićen 17. ožujka i zatočen u tajnom zatvoru tijekom cijelog razdoblja postojanja Komune. Pariška komuna je proglašena 28. ožujka, iako su mnogi kvartovi i susjedstva zadržali organizacije utemeljene još za vrijeme opsade.
Unatoč internim razlikama, Savjet je uspješno započeo održavavanje javnih službi neophodnih za grad s dva milijuna stanovnika; bio je čak u stanju postići konsenzus kod raznih političkih odluka koje su po svom sadržaju naginjale ka jednoj naprednoj socijaldemokraciji, više nego ka socijalnoj revoluciji. Manjak vremena (Komuna je bila u prilici da se sastaje svega manje od 60 dana) je razlog zbog kojeg je samo mali broj odluka bio efektivno sproveden. One uključuju: oprost najamnina iz cijelog razdoblja opsade (za vrijeme koje su ih mnogi vlasnici poprilično podigli); ukidanje noćnog rada u stotinama pariških pekara; ukidanje giljotine; uvođenje novčane naknade nevjenčanim družicama pripadnika Nacionalne garde ubijenih u službi, kao i njihovoj djeci; povrat, od strane državnih ureda za posudbe, svih sredstava za rad koje su radnici založili za vrijeme opsade; bili su odgođeni rokovi isteka mjenica i ukinuta je kamata na dug; dano je pravo radnicima da preuzmu i vode poduzeće ako ga je vlasnik napustio.
Pariška komuna vraća radnicima alate založene za vrijeme opsade
Savjet je ukinuo novačenje za vojsku, a umjesto nje je uveo Nacionalnu gardu sastavljenu od svih građana koji su mogli i bili voljni nositi oružje. Među zakonodavnim projektima, razdvajanje crkve i države je omogućilo nacionalizaciju crkvenih dobara i isključivanje religije iz škola. Međutim, crkvama nije bilo zabranjeno baviti se religioznim aktivnostima, ali su istovremeno služile i za večernja javna politička okupljanja. Crkve su bile glavna poprišta političkog sudjelovanja u Komuni. Jedan drugi zakonodavni projekt se ticao reforme obrazovanja, on je trebao visoko obrazovanje i tehničku poduku učiniti svakome dostupnima.
Komuna je vratila u opticaj francuski republikanski kalendar i za vrijeme svog kratkog postojanja je koristila crvenu zastavu umjesto trobojnice.
Opseg rada je bio olakšan raznim faktorima, iako su članovi Savjeta (koji nisu bili "predstavnici", nego delegati podložni neposrednom opozivu u bilo kojem trenutku od strane njihovih birača) morali voditi i mnoge izvršne funkcije, a ne samo zakonodavne. Mnoge ad hoc organizacije osnovane u gradskim četvrtima za vrijeme opsade sa svrhom da zadovolje potrebe stanovništva (menze, hitne pomoći...) su nastavile cvjetati i surađivale su s Komunom.
Istovremeno, lokalne skupštine nisu napustile svoje ciljeve, a u njima su uglavnom djelovali lokalni radnici. Unatoč formalnom reformizmu Savjeta, sastav Komune je u svojoj suštini bio revolucionaran. Među prisutnim revolucionarnim strujama tu su bili anarhisti i socijalisti, blankisti i slobodarski republikanci. Pariška komuna je neprestano slavljena među anarhistima i marksistima sve do današnjih dana, dobrim dijelom baš zbog te različitosti orijentacija, zbog visokog stupnja radničkog samoupravljanja i zbog uspješne suradnje među raznim revolucionarnim grupama.
U III. arrondissementu, na primjer, se besplatno dijelio školski pribor, tri su škole laicizirane i otvoreno je sirotište. U XX. arrondissementu su učenici besplatno dobivali odjeću i hranu. Bilo je još mnogo sličnih primjera, ali jedan od ključnih elemenata relativnog uspjeha Komune je bila inicijativa koju su u javnom sektoru pokazali obični radnici. Oni su uspješno na sebe preuzeli zadatke administratora i specijalista koje je Thiers odveo sa sobom.
Friedrich Engels je kasnije tvrdio da su nepostojanje vojske, samouprava gradskih četvrti i druge osobitosti značile da Komuna nije više bila "država" u starom i represivnom smislu riječi: ona je bila jedan tranzicijski oblik koji je težio ka ukidanju države kao takve. Međutim, njezin budući razvoj je ipak ostao samo teorijsko pitanje. Nakon samo tjedan dana, postala je metom napada elemenata nove francuske vojske na vrat na nos sastavljene u Versaillesu.
Autor: sara_tera | 18.03.2025. u 20:07 | opcije
dobro je rekao thompson, wasy...jesi li znao? nisi! i zato sam ti c/p iz enciklopedije da pročitaš što je i kako je bila francuska komuna!
gore u tekstu koliko vidim ništa od svega kaj ti spominješ...nema niti lijevih niti desnih....naprosto ili ima ili nema naroda! e sad, ako ti neki narod ne paše, tvoja stvar! ni meni npr njemci nikad nisu pasali, ali francuzi uvijek! obrazujte se ljudi, obrazujte. nije dovoljno samo čitati beletristiku, treba malo i znanja steći, onog osnovnoškoslkog i srednjoškolskog, završit te neke škole (ne govorim o faxu jer se to ne uči na faxu) i ne trčati na satu povijesti oko škole, pušit i slično! ova cura je imala peticu iz povijesti..otkad zna za sebe. i voljela sam taj predmet!
Autor: sara_tera | 18.03.2025. u 20:09 | opcije
i da wasy, da se vratim tvom rječniku koji rabiš u nekoj "raspravi" sa donom? neprimjereno i dobro da si se pobunila, dona! fulao si "ceo fudbal" wasy, jer to kaj si ti komentirao nema veze sa izvornim tekstom (citiranim) i svime što jest bila pariška komuna! ak ti se ona ne sviđa (to je povijesna istina), nitko ne kaže da mora i treba, ali ne vidim zakaj vučeš paralele s današnjim (mojim, doninim, tvojim) političkim opredjeljenjem, kakve veze ima hdz i sdp s ovom povijesnom dogodovštinom? dobro te pitala dona, kaj se vređaš? gde si to ti sebe našel? i svoju decu? i tko si uopće ti, u kontekstu te 1871.g.? pa jbt daj prestani više zapišavat moj blog? kaj ti je, moš slobodno produžit dalje. čemu pišeš pa brišeš (prošli blog), pa sada ovo prema doni i etiketiranje sa ljevicom i desnicom i nabijanjem? ajde malo jebi negdje okolo, kak i šećeš po blogu. i okani se mog bloga, ako nemaš kaj konkretno i bez uvreda napisati komentar? i slobodno obriši i ove komentare, jer nisu primjereni.
Autor: sara_tera | 18.03.2025. u 20:14 | opcije
Joj zoro od sare..
I te..
Kako..
Imam..
Vi crveni..
Što se razbježali...
li najebali se..i naš i vas..
Još mislite da ste ..
Bem ti u pravu..
Autor: wasyxde | 18.03.2025. u 21:06 | opcije
Ja nisam imao tu privelegiju..
Druga..
Ja sam uvijek bio..
USTAŠA..
MADA NIKAD NISAM NI
VIDIO NI ZNAO ŠTO ...
SU TO USTAŠE..
Autor: wasyxde | 18.03.2025. u 21:08 | opcije
I znate vas dvije
što..
Do sad sam sam ..
Gledao svog posla .
Od sad na sve vaše
zapise..
Al s argumentima..
Dajem odgovore..
Bem ti..
Slavije nema više..
Autor: wasyxde | 18.03.2025. u 21:11 | opcije
A da niste i vas dvije..
STUDENTI..
Autor: wasyxde | 18.03.2025. u 21:15 | opcije
https://m.youtube.com/watch?v=APqyHBMFcLQ
Autor: wasyxde | 18.03.2025. u 21:21 | opcije
Na vašu žalost..veću..
Nažalost i moju....ovo je ipak
N.D .H.ono HRVATSKA..
NOVISNA..NEZAVISNA..
AL IPAK..DRŽAVA...
A VAS dvije možete kleoetat
što vam drago..
Nitko vas neće stavit u
geto logor il to nešto..
Mi u vašoj državi nismo
imali taj privilegij..
SFRJ..
Autor: wasyxde | 18.03.2025. u 21:29 | opcije
Ribica od ..petice..
Ko,liko si ti promijenila
ovaj svijet???
OSIM PAR MUŽEVA.!!!
Autor: wasyxde | 18.03.2025. u 21:52 | opcije
ooo izašli smo iz ormara, pa se u Ustalo
al to bi se reklo čega se pametan stidi itd...
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 22:23 | opcije
logore spominješ,? fala
jedna od bakinih sestara mi je završila u logoru
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 22:24 | opcije
i tak veliš živio si u "tamnici naroda",? koja je stvorila radna mjesta i izgradila tvornice i škole, i poduzeća, te zaposlil tvoje i moje starce, a tvojoj/mojoj mami i baki dala pravo glasa i opće priliku da se školuju, opismene, delaju..itd itd
jer bila je prije "zemlja seljaka na brdovitom balknu"...
al kak bi ti to znal...
a i teško je priznati,
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 22:30 | opcije
pa ak buš ti, svaki puta,
jer ko kaj, od nas dve
jer šta
do sada si imal zabranu? blok?
niš se ne brini budem i ja, reagirala,
iako ebga bez naljepnice,
tipa recimo - crnokošuljaš
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 22:33 | opcije
i zapravo opće mi nije jasno kak nisi znal kaj su i ko su bili usraše
nisi išal u školu?
osmoljetku, makar , pa ak to tam nisi čul, i videl slike i njihovo druženje sa braćom četnicima i kokrdama, fakat si sedil na vuhima...i bil slep pored zdravih očiju
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 22:39 | opcije
a da je sadašnja Hr i dalje - ndh
jer kao nezavisna, to su samo mokri snovi skeje i bujanca
službeno ime je RH
nezavisna je svaka država, u Eu uniji iako je u Uniji
R btw, znači republika
znamo kaj je republika
znaš li ti?
i kaj taj naziv podrazumijeva? koje slobode? prava? uređenje vlasti, parlmentarnog sistem itd itd...
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 22:45 | opcije
i da jesmo kojim ludilom ostali ko tobož nezavisni (a nikada nisu bili) jer ili italija ili naci njemačka.
nema teorije da bi se preživelo sa takvom spikom na tlu EU
kužiš, 21, stoljeće je, kužiš..ajde se makni od spike blut und boden..
gledali bute čudno ljudi...
.
Autor: ladonna2 | 18.03.2025. u 22:49 | opcije
dobro jutro wasy...dona! isprika dona kaj sam prekinula tvoju raspravu s wasyem, ali imala sam razloga. naime, na mom blogu (kao da dođe u moju kuću i poziva me na red) mi neće nitko spočitavati moje ex i pokojne muževe!
to je tako neprimjereno wasy da ti nikako ne shvaćaš i ne znaš razgovarati s ljudima koji imaju drugačije političko mišljenje ili naprosto svoje mišljenje o nečemu koje se razlikuje od tvog, pa odmah kreneš ad hominem!
i ne samo mene već i donu, tak da sam ne jednom osjetila neku mržnju u tvom govoru ne samo glede našeg svjetonazora već i to što smo žene a mislimo (kojeg lli krimena, drugačije od tebe)? već sam te ranije upozorila, ali ti i dalje kakaš...pa nećeš više, barem ne na mom blogu!
Autor: sara_tera | 19.03.2025. u 8:17 | opcije
sve ok, tvoj prostor tvoj pravila
ali ionako nisam nastavljala
Autor: ladonna2 | 19.03.2025. u 13:33 | opcije