Isplati li se biti dobar?
Zvao se Fleming i bio je siromašan seljak. Jednog dana, dok je radio na polju, začuje poziv za pomoć koji je dopirao iz obližnje močvare. Ostavi oruđe i otrči prema močvari. Nađe dječaka koji se, sav prestravljen, pokušavao izvući iz blata u koje je bio zaglavljen već do struka. Fleming ga spasi od sigurne, polagane, smrti.
Sljedećeg se dana pred seljakovim kućerkom zaustavi otmjena kočija. Fino odjeven muškarac koji je iz nje izašao predstavi se kao otac spašenoga dječaka.
- Želim vam se odužiti - reče farmeru. Spasili ste mi sina.
- Ne, ne mogu dopustiti da mi platite za to što sam učinio - bio je odlučan farmer. Uto se na vratima pojavi farmerov sin.
- Je li to vaš sin? - upita gospodin - Jest, odgovori farmer ponosno - Ajmo se dogovoriti. Dopustite mi da ga školujem, kao i svoga sina. Ako je dečko poput vas, sigurno će izrasti u čovjeka na kojeg ćemo obojica biti ponosni.
I tako bi. Seljakov je sin završio najbolje škole, a onda i diplomirao na Medicinskom fakultetu Sv. Marije u Londonu. Širom je svijeta postao poznat kao Sir Alexander Fleming, izumitelj penicilina.
Godinama nakon toga, sin otmjenoga gospodina koji je bio spašen iz močvare, oboli od upale pluća. Što ga je ovaj put spasilo? Penicilin. kako mu se zvao otac? Lord Randolph Churchill. A on je bio? Sir Winston Churchill.
31.07.2005. u 17:16 | Prijavi nepoćudni blog | Dodaj komentar